Rozmowy Kim-Putin mają dotyczyć dostaw broni. Eksperci wątpią jednak w skuteczność pomocy

2023-09-13, 08:16

Rozmowy Kim-Putin mają dotyczyć dostaw broni. Eksperci wątpią jednak w skuteczność pomocy
Pjongjang wspiera militarnie Moskwę od początku inwazji na Ukrainę. Foto: PAP/EPA/VLADIMIR SMIRNOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Na kosmodromie Wostoczny na rosyjskim Dalekim Wschodzie doszło do spotkania dyktatorów Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una - powiadomiły agencje Reutera, Associated Press i Kyodo. Głównym tematem rozmów przywódców mają być dostawy północnokoreańskiej broni dla rosyjskiej armii biorącej udział w inwazji na Ukrainę. Eksperci oceniają jednak, że wsparcie Pjongjangu nie będzie dużą pomocą dla Moskwy.

Kim Dzong Un spotkał się z Władimirem Putinem na rosyjskim kosmodromie Wostocznyj w Obwodzie Amurskim. Tematu rozmów nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że północnokoreański dyktator przyjechał tam specjalnie wyposażonym, pancernym pociągiem po obradach Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.

W składzie delegacji Kima są: minister spraw zagranicznych, najwyżsi rangą dowódcy wojskowi oraz urzędnicy, nadzorujący przemysł zbrojeniowy i technologie wojskowe - również program jądrowy Pjongjangu.

Rosja potrzebuje broni i amunicji

Według zachodnich obserwatorów spotkanie Kim - Putin jest poświęcone współpracy wojskowej i ewentualnym zakupom przez Rosję północnokoreańskiej broni. Jak przypuszczają analitycy i dziennikarze, Kreml jest szczególnie zainteresowany nabyciem północnokoreańskich pocisków artyleryjskich.

Pjongjang prawdopodobnie posiada dziesiątki milionów sztuk pocisków artyleryjskich i rakietowych, wyprodukowanych na bazie sowieckiej technologii. Ewentualne przekazanie części tego arsenału Rosji byłoby dla niej dużym wsparciem inwazji.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

- Rosja chce amunicji i pewnych rodzajów broni, podczas gdy Korea Północna jest bardziej zainteresowana dostawami surowców energetycznych i żywności przed zbliżającą się ciężką zimą. Chiny mogłyby dostarczyć więcej żywności, ale Kim Dzong Unowi zależy na różnicowaniu źródeł - ocenia ekspert ds. koreańskich Brian Bridges, emerytowany profesor Uniwersytetu Lingnan w Hongkongu, autor licznych publikacji na temat obu Korei.

Północnokoreańska pomoc okaże się niewystarczającą?

Jego zdaniem Korea Północna nie będzie jednak w stanie zaspokoić potrzeb wojskowych Rosji, więc to Pjongjang zyska więcej na ewentualnej umowie. - Rosja jest w trudnym położeniu z powodu kiepskiej jakości sprzętu wojskowego i niespójnej taktyki wojskowej na Ukrainie. Ale sprzęt z Korei Północnej nie jest tak naprawdę rozwiązaniem, mimo że niektóre modele północnokoreańskiego sprzętu są oparte na sowieckich projektach - zaznacza ekspert.

Czytaj także w TVP.Info: Reżim Kim Dzong Una pręży muskuły. Wielka paramilitarna parada w Pjongjangu

- Poza bronią nuklearną i niektórymi rodzajami pocisków, których Korea Północna nie odda, ponieważ potrzebuje ich do własnej obrony, nie jest ona w stanie dostarczyć wystarczającej ilości niezawodnego sprzętu, by w istotny sposób wspomóc wysiłek wojenny Rosji - ocenia Bridges.

Spotkanie Kim-Putin. Moskwa obiecuje pomoc w produkcji satelitów

Władimir Putin oznajmił w środę w rozmowie z państwowymi rosyjskimi mediami, że Moskwa wesprze wysiłki Pjongjangu w budowie satelitów kosmicznych. Po spotkaniu z dyktatorem Rosji Kim ma w planach wizytę w zakładach zbrojeniowych w Komsomolsku nad Amurem, gdzie produkowane są samoloty wojskowe Suchoj - przekazały Reuters i Kyodo.

Czytaj także w I.pl: Północnokoreańscy hakerzy zaatakowali rosyjskich dyplomatów i instytut badań kosmicznych. Pjongjang szpieguje sojuszników?


IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej